UWAGA! Dołącz do nowej grupy Gorzyce - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

100-lecie obecności kobiet w Policji – historia i rozwój


W przyszłym tygodniu 26 lutego 2025 roku Polskie Siły Policyjne obchodzić będą wyjątkowy jubileusz – stulecie powołania policji kobiecej. Po raz pierwszy w historii, na mocy decyzji ministra spraw wewnętrznych, kobiety miały szansę na aktywne uczestnictwo w działaniach policyjnych. Uroczystości związane z 100-leciem wzbogacają refleksje na temat roli, jaką pełnią policjantki w Policji oraz ich wpływu na bezpieczeństwo społeczne.

Pierwsze kroki w tworzeniu kobiet w Policji sięgają 1925 roku, kiedy to zainaugurowano specjalny kurs dla kobiet w Warszawie. Na zajęciach przeszkolono m.in. 30 pań, ucząc je walki z przestępczością związaną z nierządem i handlem ludźmi. Kurs ten stał się fundamentem dla późniejszego rozwoju policji kobiecej, która wkrótce zaczęła działać w Warszawie i Łodzi, pomimo początkowych trudności związanych z niską liczbą etatów i społeczno-kulturowymi uprzedzeniami wobec kobiet w służbach mundurowych.

Policjantki już od samego początku musiały zmierzyć się z wyzwaniami, takimi jak stereotypy czy nieufność społeczeństwa. Zaczynały pełnić rolę pośredników w relacjach z kobietami i dziećmi, a ich działania coraz bardziej były doceniane. Z czasem wprowadzono systematyczne kursy, które umożliwiły im zdobywanie wyższych stopni oraz umundurowania, co z kolei przyczyniło się do ich zawodowej emancypacji w Policji. Przygotowywane programy szkoleń w kolejnych latach ewoluowały, co ilustruje rosnącą potrzebę i docenianie miejsca kobiet w strukturach policyjnych.

Z danych wynika, że w polskiej Policji obecnie pracuje ponad 38 tys. kobiet, a ich liczba wciąż rośnie. W służbie prewencyjnej znajduje się blisko 11 tys. policjantek, co świadczy o ich kluczowej roli w zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego. W obliczu nadchodzącego stulecia istnienia policji kobiecej, ważne staje się dostrzeganie ich osiągnięć oraz dalsze wspieranie na rzecz równouprawnienia. Uroczystości związane z tym jubileuszem staną się sposobnością do uczczenia ich zasług oraz promowania pozytywnego wizerunku kobiet w Policji w oczach społeczeństwa.

Źródło: Policja Wodzisław Śląski


Oceń: 100-lecie obecności kobiet w Policji – historia i rozwój

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:11


Zobacz Także